Plywood Üretimi

Plywood  üretimi genel olarak düz olan ve bir tarafından kereste boyutlandırılmış içine işlenmesi için gerekli olandan daha büyük çaplı bir sıyırıcı olarak adlandırılan iyi bir günlük gerektirir, kereste .

Günlük yatay koydu ve uzun bir bıçak soyulabilir (çok bir rulo kağıt sürekli bir levha gibi) ahşap ince bir tabaka neden içine basılı iken uzun mihveri etrafında döndürülür. Bu şekilde günlük bir basın, sonra yamalı kurutulmuş istenilen boyutlarda, kesilmiş birlikte yapıştırılmış ve sonra pişmiş kaplama levhalar halinde soyulur 140 ° C (284 ° F) ve 1.9 MPa (280 psi) oluşturmak için kontrplak paneli. Paneli, yamalı yeniden boyutlu zımparalanabilir, veya başka bir şekilde tasarlandığı için piyasada bağlı olarak, refinished olabilir. İç mekan kullanımı için Kontrplak genellikle daha az pahalı kullanan üre-formaldehit ve dış deniz dereceli kontrplak çürüklüğü dayanacak ve suya dayanıklı bir kullanmak üzere tasarlanmış ise, sınırlı su direncine sahip yapıştırıcı fenol – formaldehit önlemek için tutkal delaminasyon ve yüksek mukavemetli korumak için nem .

Plywood  kullanılan yapıştırıcılar bir endişe noktası haline gelmiştir. Üre formaldehit ve fenol formaldehit Hem çok yüksek konsantrasyonlarda kanserojendir. Sonuç olarak, birçok üretici bir “E” derecelendirme (düşük formaldehit emisyonları sahip “E0”) ile gösterilir düşük formaldehit yayan tutkal sistemleri, dönüyor. Kontrplak etkili sıfır formaldehit emisyonu var. “E0” için üretilen  Ön plana olan yapıştırıcılar ek olarak, ahşap kaynaklar kendileri, kısmen enerji tasarrufu dolayı, doğal kaynaklar için hem de endişe üreticilerin odağı haline gelmektedir. Bu programlara katılabilir üreticilerinin kullanımına çeşitli sertifikalar vardır. Forest Stewardship Council (FSC), Enerji ve Çevresel Tasarımda Liderlik (LEED), Sürdürülebilir Orman İnisiyatifi (ÖFK), ve Greenguard bu üretim ve inşaat uygulamaları sağlamak tüm sertifikasyon programları sürdürülebilir. Bu programların çoğu üretici ve son kullanıcı hem de vergi avantajları sunuyoruz.

Advertisement