Plywood Nedir?

Bir kontraplak çeşiti olan plywood malzemesine verilen bir başka ad ise Pleymut. Ağaç tabakalarından meydana gelen ve ağacın gövdesinden üretilen, son derece dayanıklı ahşap bir panel olan plywood, çok değişik sektörlerde, onbinlerce ürünün imalatı sırasında kullanılıyor. İnşaat sektöründe; iskele platformu yapımında, kalıp işlerinde, parke ve zemin sektöründe, iç bölme ve çatı kaplama sektöründe kullanılan Pleymud, mobilya sektöründe de yine: raf, ahşap masa-sandalye imalatında, kapı yapımında, büro mobilyaları imalatında tercih ediliyor. Plywood malzemesinin kullanıldığı alanlardan biri de gemi ve ulaştırma inşaat sektörü. Bu sektörde Plywood, konteynerlerin zemin inşasında, vagon yan ve zeminlerinin cidalarında, hayvan nakliye araçlarında, gemilerin kargo kısımlarında ve otobüslerde kullanılıyor. Plywood tercih edilen bir başka sektör ise paketleme sektörü. Kimyasal malzemelere ve neme dayanıklı olan Plywood, diğer ürünlere göre daha ekonomik, daha hafif ve dayanıklıdır.

Plywood son zamanlarda kalıp işçiliginde cok kullanılan bir panel kalıptır.İşçilik olarak imalatı cok hızlandırdıĞı gibi ileride bir cok soruna neden olabilir.Plywood kullanılan elemanların takviyeleri iyi yapılmaz ise acılmalara ve elemanların duzgunlugunun bozulmasına neden olabilir.

Yapı için ileride en buyuk sıkıntıyı sıva kısmında yasatır.Beton dokuldukten sonra elemanlar cok pruzsuz cıkmakta ve buna sıva yapımı istenilen duzeyde yapılmamakta.Çünkü pürüzsüz kısmın yuzeyine serme sıva yapılmadan sıva yapmak ileride sıvanın boşalmasına ve daha sonra sıva dökülmelerine neden olmaktadır.

Plywood ile imal edilen kolon ve tavanlarda prüzsüzlüğü; hazırlanan harcı yüzeye püskürterek (fırça veya malayla ) yüzeyde belli bir prüz yaratarak sıvanın tutunmasını sağlatabilirsiniz.

 

Advertisement